Розробка уроку технології по темі "В'язання гачком", 7-й клас

розділи: технологія

цілі:

  • ознайомити учнів з історією в'язання гачком; інструментами, матеріалами і пристосуваннями;
  • сформувати навички з організації робочого місця;
  • навчити правильним прийомам роботи;
  • прищеплювати інтерес до культури і мистецтва, удосконалювати естетичний смак;
  • розвивати сенсорні і моторні навички.

Обладнання: зразки в'язання гачком, схеми для в'язання гачком.

додаток

Хід уроку

1. Організаційний момент.

Перевірка готовності учнів до уроку.

2. Вивчення нового матеріалу.

Слово вчителя.

а) Актуальність в'язання гачком.

Зараз рукоділля для жінки стало просто приємним розвагою. У сучасної жінки відпала необхідність займатися крою і в'язанням. Їй простіше купити все в магазині. Але кожна жінка розуміє, що куплений светр це одне, а пов'язаний своїми руками зовсім інше.

Один з найпоширеніших видів декоративно-прикладного мистецтва - в'язання гачком. В'язання гачком просто, різноманітне і доступно кожному!

Прихильниць в'язання гачком з кожним роком все більше.

Крім того, можна не побоюватися зустріти схожу річ. Ви стаєте власним дизайнером, і кожна ваша річ ексклюзивна. У жодного іншого людини на всій планеті немає такої ж.

В'язання гачком дозволяє висловити свою індивідуальність, піти від традиційних поглядів на моду, як в костюмі, так і домашньому інтер'єрі. Плетені вироби найбільш стабільні навіть в руслі примхливої ​​моди і можуть довго прикрашати інтер'єр і гардероб.

б) Історична довідка про в'язання гачком.

Згадаймо давньогрецький міф про Тезея і Аріадну. Тезей врятував Аріадну від Мінотавра - чудовиська з головою бика і людським торсом. Щоб герой не заблукав у лабіринті Мінотавра, Аріадна дала йому клубок. Розмотати нитку вказала дорогу назад. З цього міфу слід, що стародавні греки знали в'язання. І вовняна нитка, подібно нитки Аріадни, веде нас крізь лабіринт століть в сиву давнину.

В'язання було відомо і в Стародавньому Єгипті. На дійшли до нас пам'ятниках мистецтва єгиптяни зображені в спокусливо облягаючих сукнях. Причому сукні облягають фігуру так тісно, ​​що деякі мистецтвознавці вважають їх в'язаними.

У Єгипті в одній з гробниць археологи виявили в'язану дитячу туфлю. Як встановили вчені-археологи, знахідка ця відноситься до третього тисячоліття до нашої ери.

У V столітті в'язання процвітає на Сході. Цікаво, що в'язали, в основному, чоловіки, а жінки виконували лише підсобні роботи. І гачок виглядав, як рівна паличка. В'язані речі були знайдені в древніх похованнях Єгипту, Греції та Риму.

Після хрестових походів на схід, десь в IX столітті, в'язання гачком проникло в Європу.

В Європі майстерністю в'язання славилися іспанці, шотландці та французи. Національному головного убору шотландців - вязаному берету - вже кілька століть! У Франції початок ручного в'язання відноситься до XIII століття. Цим способом виготовляли шапки, берети, рукавички.

У 1589 році був винайдений перший в'язальний верстат. І здавалося, що машинне в'язання при подальшому розвитку техніки витіснить ручне в'язання. Однак життя спростувало таке припущення. Чим більше випускалося виробів масового машинного виробництва, тим більше цінними ставали речі, пов'язані своїми руками. Особливо це стосувалося до в'язання гачком, тому що, в'язання на спицях дуже схоже на машинне, а у в'язанні гачком завжди очевидна унікальність, одиничність вироби. Починаючи з XVI століття в'язане мереживо, предмети одягу і домашнього вжитку пішли "гуляти по Європі", а в XIX столітті це мистецтво стало воістину ювелірним.

В'язані вироби того часу, що збереглися в музеях і приватних будинках, захоплюють красою і витонченістю, вражають трудомісткістю і майстерністю. Найбільший розвиток в'язані мережива отримали в Ірландії. Взявши за приклад дуже дороге мереживо з Брюсселя, яке їм було не по кишені, бідні і неписьменні ірландські селянки довели мистецтво в'язаного мережива до рівня шедевра. Так зване ірландське мереживо і до цього дня в ціні.

У Росії в'язання гачком набуло поширення з кінця минулого століття, і займатися ним стали жінки. На території Новгородської області даний вид рукоділля з'явився в 30-40-ті роки ХХ століття. До цього місцеві майстрині захоплювалися вишивкою. Тому не випадково візерунки для в'язання були запозичені саме у неї.

Гачки були саморобними, найчастіше з дроту, заточені з одного кінця. Потім гачки з'явилися в продажу. Нитки спочатку теж виготовлялися в домашніх умовах, лляні, і лише пізніше стали застосовувати котушкові. Схемами візерунків тоді не користувалися, а перев'язували їх один з одного. Основні, найпоширеніші мотиви - різні геометричні фігури, квіти.

Пройшовши через століття, в'язання дійшло до наших днів, стало дуже популярним і увійшло в ряд найулюбленіших занять рукодільниць.

Безліч красивих, корисних, необхідних у повсякденному житті речей можна виготовити, вміючи в'язати.

в) Інструменти та матеріали.

Гачки для в'язання бувають різної товщини і виготовляються з різних матеріалів. Найтонші зроблені зі сталі, більш товсті - з алюмінію, пластмаси і дерева.

Товщина гачка позначається номером, який відповідає діаметру гачка в міліметрах. Чим більше цифра, тим товщі гачок. Тонкі гачки виробляються з рукояткою і наконечником, який надягають на крихке вістря гачка для його захисту.

Гачки для в'язання нитками виготовляють також з нікельованої алюмінію, вони мають номери від 0,6 до 1,75. Гачки для вовняної пряжі, виготовлені з алюмінію, мають номери від 2,0 до 7,0, а виготовлені з пластмаси - номери від 2,5 до 15.

Щоб отримати бажаний результат, номер гачка повинен відповідати товщині пряжі. Щільність в'язання залежить і від індивідуального стилю кожної в'язальниці. Тому той, хто в'яже пухко, повинен взяти більш тонкий гачок, а той, хто в'яже щільно - товщий гачок.

Один з найбільш поширених видів пряжі, використовуваних для в'язання гачком - бавовна. В сучасній моді він займає провідне місце. Бавовняні нитки різноманітні за колірною гамою і якості (блискучі, матові, меланжеві, шовковисте). Вони використовуються для в'язання будь-яких візерунків і видів виробів.

З льону виробляють дуже міцні, найчастіше невибілені нитки, які застосовуються для в'язання декоративних виробів.

Вовняна пряжа - натуральний матеріал, що отримується з вовни тварин. Вона добре зберігає тепло, має гігроскопічність. Вовняна пряжа ідеальна для гладких, рельєфних і барвистих візерунків.

Блискучою пряжею називають віскозні і акрилові нитки, додані в основну пряжу, додають їй золотавий або сріблястий ефект.

Пряжа, виготовлена за особливою технологією з додаванням різних за кольором і якості волокон, синтетичних, металізованих ниток називається фасонної пряжею.

Фантазійна пряжа виготовляється зі змішаних природних і синтетичних волокон з додаванням металізованих ниток різної фактури.

В'язати гачком можна також з лика, товстої килимовій пряжі, тасьми і інших матеріалів.

г) Обладнання робочого місця.

Робоче місце для в'язання повинно бути добре освітлене. Сидіти треба прямо, торкаючись корпусом спинки стільця. Крім гачка можуть знадобитися і додаткові інструменти: циганська голка, ножиці.

На робочому місці повинен бути порядок. Перед початком і після закінчення роботи слід мити руки, щоб нитка і в'язане полотно залишалися завжди чистими, а на руках не залишалося дрібних частинок пряжі.

д) Основні види петель.

Положення гачка в руці.

Гачок можна тримати в руці по-різному. Зазвичай людина звикає до одного положення. Одне з положень - тримати гачок як олівець. При цьому гачок лежить на руці, великий і вказівний пальці тримають його близько до кінця. Можна тримати гачок в руці, як ніж. При цьому гачок знаходиться під рукою, кінець гачка утримується великим і вказівним пальцями.

При цьому гачок знаходиться під рукою, кінець гачка утримується великим і вказівним пальцями

Початкова петля.

Початкова петля

Для в'язання гачком спочатку вив'язується початкова петля. Для цього на відстані 15 см від кінця нитки потрібно зробити петлю. Ввести в неї гачок, захопити робочу нитку і протягнути її через петлю. Після цього потрібно потягнути за обидва кінці нитки, щоб затягнути петлю на гачку.

Повітряна петля.

Повітряна петля утворює основу для в'язання першого ряду. Використовується для повороту в'язання, тобто для переходу від одного ряду до іншого. Застосовується в узорах філе і ажурного в'язання.

Повітряні петлі треба в'язати однаковими за розміром і не дуже щільними, щоб в них міг легко увійти гачок при в'язанні першого ряду.

Гачок тримають в правій руці, початкову петлю притримують великим і середнім пальцями лівої руки. Захоплюють гачком нитку з пальця, накидаючи її на гачок проти годинникової стрілки. Цей прийом називають накидом і позначають скорочено "н". Після цього протягають нитку через петлю на гачку. Виходить повітряна петля.

Ланцюжок повітряних петель.

Слідом за початковою петлею вив'язують ланцюжок повітряних петель, які стануть основою першого ряду.

Слідом за початковою петлею вив'язують ланцюжок повітряних петель, які стануть основою першого ряду

Після вив'язування першої повітряної петлі рух повторюють кілька разів, поки не вивяжут ланцюжок з повітряних петель потрібної довжини. Щоб порахувати кількість вивязанних в ланцюжку повітряних петель, повертають ланцюжок до себе лицьовою стороною, стежачи, щоб вона не перекрутилася. Початкова петля і петля, що лежить на гачку (вона називається "робоча петля"), в підрахунок не включаються (малюнок). Якщо необхідно пов'язати велику початкову ланцюжок з повітряних петель, легко помилитися в розрахунках, щоб полегшити собі завдання, скористайтеся маленькою хитрістю. Початкову ланцюжок зв'яжіть з ниток з окремого клубочка, потім акуратно прив'яжіть нову нитку до першої петлі початковій ланцюжка і продовжите в'язання по схемі, таким чином, ви легко зможете або дов'язати відсутні петлі початковій ланцюжка, або розпустити зайві, чи не розпускаючи виконаної роботи.

З'єднувальний стовпчик.

Застосовується він в філейної в'язання для зменшення петель.

Застосовується він в філейної в'язання для зменшення петель

Гачок вводять в другу від початку ланцюжка (ряду) петлю і підхоплюють з пальця робочу нитку, накидаючи її на гачок. На гачку знаходяться дві петлі. Через них протягають нитку. Вийшов з'єднувальний стовпчик (соед. Ст.). Щоб вив'язати потрібну кількість таких петель, повторюють рух на залишилися повітряних петлях.

Стовпчик без накиду.

Застосовується в багатьох візерунках для отримання щільної рівної поверхні. Гачок вводять в третю від початку ланцюжка петлю. Підхопивши з пальця робочу нитку, накидають її на гачок і простягають через петлю. На гачку знаходяться дві петлі. Ще раз беруть гачком нитку з пальця і ​​простягають її відразу через дві петлі. Вийшов стовпчик без накиду (ст. Б / н). Щоб вив'язати потрібну кількість таких петель, повторюють рух на залишилися повітряних петлях або петлях попереднього ряду.

Стовпчик з накидом.

Він в два рази вище, ніж стовпчик без накиду. Це найпоширеніший вид петель для гачка, виконується легко і швидко.

Накинувши нитку на гачок, його вводять в четверту від початку ланцюжка петлю. Підхопивши з пальця робочу нитку, накидають її на гачок і простягають тільки через цю повітряну петлю. На гачку знаходяться три петлі. Ще раз беруть гачком нитку з пальця і ​​простягають її через дві повітряні петлі. На гачку залишилися дві петлі. Ще раз беруть гачком нитку з пальця і ​​простягають її через ці дві петлі. Вийшов стовпчик з накидом (ст. С / н). Щоб вив'язати потрібну кількість таких петель, повторюють в'язання на що залишилися повітряних петлях (петлях попереднього ряду).

Щоб вив'язати потрібну кількість таких петель, повторюють в'язання на що залишилися повітряних петлях (петлях попереднього ряду)

Для виконання наступного ряду повертають роботу і роблять три повітряні петлі. Вони будуть вважатися першим стовпчиком з накидом в новому ряду.

3. Практична робота.

В'язання основних видів петель:

  • ланцюжок повітряних петель;
  • стовпчик без накиду;
  • стовпчик з накидом;
  • стовпчик з двома накидами;
  • стовпчик з трьома накидами.

Учитель, обходячи робочі місця учнів, контролює правильність виконання роботи, дотримання правил техніки безпеки.

4. Закріплення вивченого матеріалу.

питання:

  1. Як потрібно тримати гачок?
  2. Які вироби можна зв'язати тонкими і товстими нитками?
  3. Що означає номер гачка?

5. Підсумок уроку.

Перевірка і оцінювання виконаної роботи учнями. Виявлення та усунення помилок, допущених в процесі в'язання.

6. Домашнє завдання.

  • Виконати і оформити наочний посібник "Основні види петель".

додаток

15.01.2009

Які вироби можна зв'язати тонкими і товстими нитками?
Що означає номер гачка?

Новости